regulacjebankowe.pl

portal finansowy

Na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt hipoteczny?
Kredyty

Na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to w większości przypadków jedyna opcja sfinansowania zakupu nieruchomości. Obecne ceny nieruchomości są na tyle wysokie, że trudno je kupić za gotówkę. Na taki wydatek stać bardzo mało osób. Kredyt hipoteczny jest w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem, jednak warto pamiętać, że to zobowiązanie na wiele lat. Na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt hipoteczny?

Kalkulator kredytu hipotecznego – jak analizować oferty banków?

Chcąc wziąć kredyt hipoteczny, warto rozpocząć od analizy ofert kredytowych. Nie jest tajemnicą, że w zależności od banków, oferty kredytów hipotecznych mogą znacznie się od siebie różnić. Różnice widoczne są nie tylko w kosztach kredytu, oprocentowaniu, ale i w innych warunkach kredytowania zakupu nieruchomości. Taką analizę ofert trudno przeprowadzić samodzielnie. Można skorzystać z porównywarek kredytów, rozsądnym wyjściem jest też udanie się do fachowców. W każdym mieście można znaleźć specjalistów od kredytów, którzy przeprowadzą analizę i przedstawią najlepsze oferty. Nie muszą to być ludzie z biur kredytowych. Fachowców z tej branży można znaleźć także w biurach nieruchomości. Warto udać się do takich osób, nie tylko z uwagi na to, że posiadają wiedzę na temat kredytów hipotecznych. Bardzo często posiadają też odpowiednie kontakty, pomocne przy staraniu się o kredyt hipoteczny. Warto wybierać kredyty jak najtańsze, ale oparte na zrozumiałych i dobrych zasadach.

Sprawdzenie umowy kredytu hipotecznego

Bez względu na sposób dotarcia do oferty idealnej, warto dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać umowę kredytu. W razie konieczności, trzeba też poprosić o wyjaśnienie mniej zrozumiałych zapisów w umowie. Szczególnie istotna jest analiza zapisów dotyczących kosztów kredytu, zasad spłaty i obowiązków kredytobiorcy. Warto pamiętać, że umowa jest zobowiązaniem na wiele lat, a nie przestrzeganie jej zapisów może skutkować wypowiedzeniem umowy przez bank i koniecznością szybkiej spłaty kredytu w całości. Ryzyko utraty nieruchomości na rzecz banku, jest wtedy bardzo wysokie. Nie każdy wie, że bank może elastycznie podejść do zapisów umowy i na prośbę klienta zmienić niektóre punkty umowy. To praktykuje się niezbyt często, jednak kredyt hipoteczny to dla banku szansa na zysk, więc może zgodzić się na zmiany w umowie, byleby klient zdecydował się na jej podpisanie.

Podpis pod umową kredytu hipotecznego należy składać tylko wtedy, gdy wszelkie zasady przyznania i spłaty kredytu są jasne, a sama oferta ciekawa. Warto o tym pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *