regulacjebankowe.pl

portal finansowy

Jak rosną pieniądze na koncie oszczędnościowym?
Inwestycje

Jak rosną pieniądze na koncie oszczędnościowym?

Konto oszczędnościowe to oferta, którą warto zainteresować się nawet nie posiadając w danej chwili większej kwoty, którą można by odłożyć. Idea konta oszczędnościowego polega na tym, że łączy ono w sobie zalety kilku innych produktów bankowych, z których korzystamy na co dzień: dostępności środków charakterystycznej dla konta osobistego i relatywnie wysokiego oprocentowania, jakie zwykle wiąże się z lokatą.

Regularne lub okazyjne wpłaty

Konto oszczędnościowe powiększa swoją zawartość na kilka sposobów. Przede wszystkim w oparciu o kwoty, którymi zasilamy je samodzielnie. Każda, nawet najdrobniejsza kwota, którą przelewamy na konto oszczędnościowe powiększa jego saldo. Najlepszy efekt, uczący oszczędzającego dobrych nawyków, jest wtedy, gdy na konto oszczędnościowe wpłaty dokonywane są regularnie. Wtedy też najlepiej widać efekty dyscypliny finansowej stosowanej przez osobę oszczędzającą. Oszczędzający nie musi jednak pamiętać o własnoręcznych przelewach na konto. Oferowane aktualnie przez banki konta oszczędnościowe mogą zostać, za zgodą właściciela rachunku, powiązane z automatyczną wpłatą na konto oszczędnościowe, bądź to „końcówek”, bądź z góry ustalonych niedużych kwot, przy każdym wykonywanym przelewie, płatności internetowej lub płatności kartą. W każdej z tych sytuacji automat samodzielnie odłoży na konto oszczędnościowe sprawiając, że przy okazji ponoszonych wydatków, klient będzie jednocześnie oszczędzał drobne kwoty.

Atrakcyjne oprocentowanie

Innym źródłem przyrostu pieniędzy na koncie oszczędnościowym jest oprocentowanie, które zwykle jest znacząco wyższe, niż oprocentowanie zwykłego rachunku, zwanego kontem osobistym, a porównywalne z oprocentowaniem kilkumiesięcznej lokaty w tym samym banku. Dodatkowo kapitalizacja odsetek na koncie oszczędnościowym dokonywana jest w cyklu miesięcznym, a nie – jak na lokacie – na koniec okresu obowiązywania lokaty, czyli na przykład po 3, 6 czy 12 miesiącach. Inaczej mówiąc, oszczędzając środki na koncie oszczędnościowym korzysta się także z tzw. procentu składanego, czyli zyskując – w kolejnych miesiącach – odsetki od wcześniej naliczonych odsetek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *